Magyar - Unkarinkielinen raporttimalli ES-asemille

Aloittaja JMN, 24.10.2011 - 11:46

« edellinen - seuraava »

JMN

UNKARINKIELINEN RAPORTTIMALLI ES-ASEMILLE HUNGARIAN LANGUAGE REPORT FORM FOR SPORADIC E STATIONS

TRANSLATED BY NATIVE SPEAKER TAMÁS BEREZNAI THANK YOU FOR YOUR KIND HELP

PLEASE EDIT BOLDED WORDS

Dear XXX
I'm writing to you to inform that I received your programme here in Finland on 1st of June 2010 between 13.00 and 13.05 hours your local time on the frequency of 95.8 MHz!
It was possible because the ionosphere can sometimes reflect signals back to Earth like a mirror. Enclosed please find a brief recording, just click the link and listen what I have heard! ADD THE RECORDING HERE

I heard a new song called "Beautiful Nightmare",
a commercial for Hatvan TV magazine
and a station name announcement with words "az MR Kettö Petöfi Rádiobon"

I would be very happy if you could verify that I heard right and this signal was originally from your tower/mast.
I am 22 years old and have had this hobby since I was 9 years old.
I have these reception confirmation from 127 countries now. I wish you all the best and hope that your transmission will be heard even further than Finland!

With best regards James Smith

Kedves (station name)

Azért írom ezt a levelet, hogy jelezzem, sikerült fognom az adásotokat itt Finnországban, 2010 Június 1-én magyarországi idő szerint 13:00 és 13:05 között a 95.8 MHz-es frekvencián!
Ez azért volt lehetséges, mert az ionoszféra időnként visszaveri a jelet a Földre, akár egy tükör. A linkre kattintva meghallgatható a felvételem az adásról. ADD THE RECORDING LINK HERE

Egy új zeneszámot hallottam ("Beautiful Nightmare")
és egy reklámot, ami a hatvani TV műsorát hirdette,
valamint a rádió saját szignálbejátszását, a következő szavakkal: "...az MR Kettő Petőfi Rádióban".

Leköteleznétek, ha küldenétek egy visszajelzést, hogy amit hallottam az helyes és valóban a ti adásotok volt.
Én 22 éves vagyok, 9  éves korom óta hobbim a rádióállomásokkal való kapcsolat teremtés világszerte. Az elmúlt években 127 országból kaptam visszajelzéseket.
A legjobbakat kívánom nektek, és hogy az adásotok Finnországnál is messzebre jusson!

Üdvözlettel: James Smith
QTH: Uurainen FM: 2x XDR-GTK, 1x luomu-XDR & 4/5-el yagi. AM: JRC NRD 525/535 & long wires/dipol for SW. Hyllyssä eläköityvinä mm. Grundig YB-208/Icom IC-R71E/Kenwood KT-6050/Sangean ATS-909/Technics ST-Z45/Tecsun PL-310/Yamaha TX-330. Lisäksi pölyttyy "jostain" kertyneitä putki- ja taskuradioita...

JMN

Editoitu lyöntivirhe ensimmäisen lauseen ensimmäisestä sanasta  :D
QTH: Uurainen FM: 2x XDR-GTK, 1x luomu-XDR & 4/5-el yagi. AM: JRC NRD 525/535 & long wires/dipol for SW. Hyllyssä eläköityvinä mm. Grundig YB-208/Icom IC-R71E/Kenwood KT-6050/Sangean ATS-909/Technics ST-Z45/Tecsun PL-310/Yamaha TX-330. Lisäksi pölyttyy "jostain" kertyneitä putki- ja taskuradioita...