Türkçe - Turkish form for Sporadic E station

Aloittaja JMN, 15.12.2011 - 23:33

« edellinen - seuraava »

JMN

Translated kindly by TRT English news anchor Aytekin Cemre

Sevgili XXX,

Programınızı  Finlandiya'dan 1 Haziran tarihinde 13.00-13.05 yerel saatleri arasında ve 95.8 frekansında dinlediğimi bildirmek için yazıyorum.

Kimi zaman iyonosfer, sinyalleri bir ayna gibi Dünya'ya yansıtıyor.

Aşağıda kısa bir kayıt bulacaksınız, bağlantıya tıklayın ve duyduğum kaydı dinleyin ! (KAYIT BURADA)

Duyduğum şarkı:
Duyduğum reklam:
Ve duyduğum istasyon adı:

Duyduğumun doğru olduğunu, ve bu sinyalin sizin kuleniz ya da vericinizden geldiğini teyid edebilirseniz çok mutlu olacağım. 22 yaşındayım ve bu hobiyle 9 yaşımdan bu yana uğraşıyorum.

Şimdiye kadar 127 ülkeden bu raporun teyidini almış bulunuyorum. En iyi dileklerimi sunuyorum ve umuyorum ki yayınlarınız Finlandiya'dan gelecekte de duyulur !

En iyi dileklerimle,
XXX

Dear XXX
I'm writing to you to inform that I received your programme here in Finland on 1st of June 2010 between 13.00 and 13.05 hours your local time on the frequency of 95.8 MHz!
It was possible because the ionosphere can sometimes reflect signals back to Earth like a mirror. Enclosed please find a brief recording, just click the link and listen what I have heard! (ADD THE RECORDING HERE)

I heard a song called
a commercial for
and a station name announcement with words

I would be very happy if you could verify that I heard right and this signal was originally from your tower/mast.
I am 22 years old and have had this hobby since I was 9 years old.
I have these reception confirmation from 127 countries now. I wish you all the best and hope that your transmission will be heard even further than Finland!

With best regards XXX
QTH: Uurainen FM: 2x XDR-GTK, 1x luomu-XDR & 4/5-el yagi. AM: JRC NRD 525/535 & long wires/dipol for SW. Hyllyssä eläköityvinä mm. Grundig YB-208/Icom IC-R71E/Kenwood KT-6050/Sangean ATS-909/Technics ST-Z45/Tecsun PL-310/Yamaha TX-330. Lisäksi pölyttyy "jostain" kertyneitä putki- ja taskuradioita...