Polski vs 2

Aloittaja JMN, 03.08.2016 - 13:06

« edellinen - seuraava »

JMN

Modifioitu puolankielinen pohja tulee tässä. Verifiointipyyntöä on selkeytetty niin, että se avautuu paremmin myös harrastetta tuntemattomille. Tällä pohjalla vastasi jo pitkään mustana pysynyt Radio Fiatkin. Pohja on nyt ammattikääntäjän tarkistama ja kieliasua on kohenneltu monin paikoin. Kuukaudet taipuvat päiväyksessä, esim. lipiec -> lipca. Olkaatten hyvä:

Drodzy Przyjaciele!

Pisze do Was, poniewaz udalo mi sie odebrac sygnal Waszej stacji tu, w srodkowej Finlandii!
To bylo dnia 14. czerwca 2006 roku. Sluchalem Waszego programu miedzy 18:09 a 18:10 na czestotliwosci 94.7 MHz. Tak daleki odbiór byl wtedy mozliwy, gdyz niekiedy sygnal radiowy odbija sie w atmosferze, jak w lustrze. Zalaczam krótkie nagranie odbioru - wystarczy tylko kliknac w link, zeby sprawdzic jak bylo slychac Wasz sygnal w Finlandii!

TÄMÄN LAUSEEN VOI LISÄTÄ HALUTESSAAN, PYYDETÄÄN KUUNTELEMAAN NAUHOITE KUULOKKEILLA, MIKÄLI SIITÄ EI MUUTEN SAA TOLKKUA: Jezeli to nagranie nie jest wystarczajaco wyrazne proponuje odsluchac je ponownie przy uzyciu sluchawek.

KLIPPI TÄHÄN

Uslyszalem Wasz jingiel ze slowami: KUULEMASI JINGLE-ID TÄHÄN, ESIM: "Wiadomosci Radia Fiat!"
Usłyszałem piosenkę: LAULUN NIMI TÄHÄN
Usłyszałem reklamę: MAINOKSET TÄHÄN

Bylbym bardzo szczesliwy gdybyscie mogli mi potwierdzic, ze dobrze uslyszalem i ze sygnal pochodzi z waszego nadajnika.

Mam 27 lat i zajmuje sie nasluchem dalekich stacji od 9 roku zycia. Zebralem potwierdzenia odbioru az ze 141 krajow!

Zycze Panstwu wszystkiego najlepszego i mam nadzieje, ze wasze nagrania bedzie mozna uslyszec jeszcze dalej niz w Finlandii!.

Z powazaniem,

Lasse Listener

__________________________________________________________________

SISÄLTÖ ON SUUNNILLEEN SEURAAVANLAINEN:

Dear Friends

I'm writing to you to inform that I received your programme here in Finland on 14th
of June 2006 between 18.09 and 18.10 hours your local time on the frequency of
94.7 MHz! It was possible because the ionosphere can sometimes reflect signals
back to Earth like a mirror. Enclosed please find a brief recording, just click
the link and listen what I have heard!

I heard a song called:
a commercial for:
and a station name announcement with words:

I would be very happy if you could verify that I heard right and this signal was
originally from your transmitter. I am 27 years old and have had this hobby since I was 9 years old.
I have these reception confirmation from 141 countries now. I wish you all the
best and hope that your transmission will be heard even further than Finland!

With best regards
__________________________________________________________________

KUUKAUDET PUOLAKSI

Tammikuu - stycznia
Helmikuu - lutego
Maaliskuu - marca
Huhtikuu - kwietnia
Toukokuu - maja
Kesäkuu - czerwca
Heinäkuu - lipca
Elokuu - sierpnia
Syyskuu - wrzesnia
Lokakuu - pazdziernika
Marraskuu - listopada
Joulukuu - grudnia
QTH: Uurainen FM: 2x XDR-GTK, 1x luomu-XDR & 4/5-el yagi. AM: JRC NRD 525/535 & long wires/dipol for SW. Hyllyssä eläköityvinä mm. Grundig YB-208/Icom IC-R71E/Kenwood KT-6050/Sangean ATS-909/Technics ST-Z45/Tecsun PL-310/Yamaha TX-330. Lisäksi pölyttyy "jostain" kertyneitä putki- ja taskuradioita...

JMN

Korjattu yksi termivirhe tästä puolannoksesta
QTH: Uurainen FM: 2x XDR-GTK, 1x luomu-XDR & 4/5-el yagi. AM: JRC NRD 525/535 & long wires/dipol for SW. Hyllyssä eläköityvinä mm. Grundig YB-208/Icom IC-R71E/Kenwood KT-6050/Sangean ATS-909/Technics ST-Z45/Tecsun PL-310/Yamaha TX-330. Lisäksi pölyttyy "jostain" kertyneitä putki- ja taskuradioita...